Równouprawnienie, ochrona rodzicielstwa, praca młodocianych
Równouprawnienie, ochrona rodzicielstwa, praca młodocianych
IZABELA LEWANDOWSKA
Dostosowanie rodzimych przepisów do wymagań prawa europejskiego to główny cel uchwalonej przez Sejm 24 sierpnia 2001 r. ustawy nowelizującej kodeks pracy i niektóre inne ustawy.
Taka sama zresztą jest główna przyczyna zmian, jakie wprowadza do kodeksu pracy obszerna nowela do tego aktu przyjęta dzień wcześniej, a dotycząca przede wszystkim czasu pracy. Ta z 24 sierpnia 2001 r. dostosowuje nasz kodeks pracy do wymagań UE w obszarach: "polityka społeczna i zatrudnianie" oraz "swobodny przepływ osób". Wprowadza więc przede wszystkim do k.p. przepisy odpowiadające dyrektywom UE, a na gruncie naszego prawa pracy zupełnie nowe, które mają zapobiec dyskryminacji pracowników ze względu na płeć, a także unormować sytuację pracowników skierowanych do pracy za granicę w państwach UE oraz w innych państwach. Nowością są przepisy określające warunki zatrudniania młodocianych w innych celach niż nauka zawodu. Zgodnie ze standardami UE unormowano szczególne uprawnienia kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz odpowiadające im obowiązki pracodawcy.
Kobiety jak mężczyźni
Rozszerzono istniejące już w k.p. postanowienie, iż jakakolwiek dyskryminacja w stosunkach pracy jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta