Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto rządzi w Europie Środkowej

05 grudnia 1994 | Świat | AA

Upadek i wzlot komunizmu

Kto rządzi w Europie Środkowej

Anne Applebaum-Sikorska

Jesienią l 993 i wiosną l 994 roku zachodni politycy i dziennikarze byli zaniepokojeni serią politycznych zmian w Europie Środkowej. W Polsce partie kierowane przez byłych komunistów oraz ich wiejskich sojuszników zdobyły większość w parlamencie; na Węgrzech dawna partia komunistyczna zyskała absolutną większość parlamentarną; w Słowacji dawni komuniści pod nazwą socjaldemokratów wymieniają się władzą z byłymi komunistami, którzy określają się nacjonalistami.

O ile na Zachodzie zmiany te wywołały spore zdziwienie, o tyle dla byłych dysydentów i antykomunistycznych intelektualistów w Europie Środkowej był to prawdziwy szok. Zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie obserwatorzy sądzili, iż całkowicie zdemoralizowane i pokonane partie komunistyczne staną się nie więcej niż politycznym marginesem. Większość sądziła, że potencjalna groźba dla Europy Środkowej tkwi gdzie indziej -- w odrodzeniu nacjonalistycznych partii na modłę lat 30. Wszak wiele narodów w Europie Środkowej miało przed II wojną światową rządy autorytarne. Obawiano się, że narody te mogą takich ludzi znowu wynieść do władzy.

Zachodni dyplomaci, zwłaszcza amerykańscy, wychodzili z siebie, popierając polityków uważanych za przeciwników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 340

Spis treści
Zamów abonament