Dlaczego rośnie WIG
Resumé hipotez
Dlaczego rośnie WIG
Co grupa inwestorów, to inna teoria dotycząca przyczyn ostatniego, trwającego siedem sesji, wzrostu cen akcji na warszawskiej giełdzie. Także w kometarzach w gazetach prezentowanych jest wiele punktów widzenia. Poniżej postaramy się przedstawić wszystkie hipotezy, o których czytaliśmy i słyszeliśmy.
Nim przedstawimy teorie dotyczące przyczyn wzrostu, przypomnijmy nieco historię. Pierwszy tegoroczny spadek cen trwał z krótkimi przerwami od marca do czerwca. Potem, w lipcu i sierpniu, mieliśmy do czynienia z poprawą koniunktury i wzrostem cen akcji. Od września do ostatniej dekady listopada trwał ponowny powolny spadek cen połączony z malejącymi obrotami.
Co w Pradze i Budapeszcie
Bessa w Warszawie nie była jedyną w tej części Europy. Ceny akcji czeskich i węgierskich zaczęły tanieć już w lutym. Spadek kursów na tych rynkach był jednak powolniejszy i przedzielany okresami wzrostu.
W listopadzie jako pierwszy ożywił się rynek czeski, przy czym pierwszy wzrost wartości indeksu PX 50 poprzedzony był kilkoma gwałtownymi spadkami cen na całym rynku. Początek wzrostu był spokojny, ale potem ceny szybko szły w górę, a w wielu przypadkach wzrost z sesji na sesję nie był większy niż 5 proc. tylko dlatego, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta