Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawał mózgu

05 grudnia 1994 | Nauka i Technika | ZW

Zawał mózgu

Udar mózgu jest jednym z najgroźniejszych, a zarazem najbardziej zaniedbanym schorzeniem we w spółczesnej medycynie. Zdarza się prawie tak samo często jak zawały serca, jest najczęstszą przyczyną inwalidz -twa. Wciąż jednak zbyt często jest bagatelizowany tak przez lekarzy, jak i pacjentów. Na szczęście, ostatnio coś jakby "drgnęło". W czołowych klinikach wprowadzane są nowe metody leczenia, w końcowej fazie ba -dań klinicznych są też nowe leki zmniejszające ryzyko powikłań. Grupa dziennikarzy z Polski miała okazję zapoznać się z nimi podczas wizyty w Brukseli.

Z powodu udaru śmierć ponosili znani ludzie. Umierali mimo najlepszej opieki medycznej. Lenin pierwszy atak miał już w wieku 52 lat. Opiekowało się nim 25 lekarzy, w tym 8 znanych specjalistów niemieckich. Na próżno. Zmarł po czwartym ataku. Jak wykazała sekcja zwłok, jego mózg był już mocno zniszczony, aż dziw, że mógł żyć tak długo. Na udar zmarł też Stalin, Churchill i Roosevelt. Umierają też ludzie młodzi, w wieku czterdziestu lat. Mimo ogólnego postępu techniki medycznej i metod leczniczych.

Osiem godzin nadziei

Nadal trudno przewidzieć atak, zdiagnozować pierwsze objawy, a przede wszystkim -- udzielić choremu błyskawiczej pomocy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 340

Spis treści
Zamów abonament