Czeskie kłopoty z reprywatyzacją
Czeskie kłopoty z reprywatyzacją
Rozmowa z dr. Zdenkiem Kesslerem, przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego Republiki Czeskiej
Trybunał Konstytucyjny Republiki Czeskiej wyróżnia się wśród młodych trybunałów naszej części Europy tym, że zna instytucję skargi konstytucyjnej. Oznacza to, że każdy obywatel może wnieść do TK skargę we własnej sprawie. Jak wygląda praktyka?
My nazywamy to skargą obywatelską, a jej rola trochę przypominę tę, jaką w Polsce spełnia rzecznik praw obywatelskich, którego u nas z kolei nie ma. Z tym, że wasz rzecznik może się zwracać do Trybunału tylko ze sprawami ogólnymi, odnoszącymi się do krzywdzących przepisów, a u nas skargę obywatelską może składać do TK każdy, kto uważa, że jego prawa i wolności naruszyły decyzja lub i ngerencja władzy -- sądu lub organu administracji publicznej -- od których nie ma już odwołania.
Takie sprawy zapewne napływają lawiną.
Jest ich dużo, ale tryb przyjmowania skarg jest bardzo sformalizowany i wymagający, a termin ich wnoszenia ograniczony do 60 dni od uprawomocnienia się zaskarżonej decyzji czy wyroku sądowego. Wnoszącego skargę obowiązkowo od samego początku reprezentuje adwokat. Uprawnienia do występowania przed Trybunałem ma każdy adwokat, a w sprawach o dziedziczenie czy dotyczących nieruchomości -- także notariusz.
Ile było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta