Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

05 grudnia 1994 | Prawo | TZ

Informacje

Rozważania rzecznika praw obywatelskich

Kryzysowe myślenie

Tadeusz Zieliński

Od dwóch lat prowadzę spór o pra -wa socjalne w przyszłej konstytucji.

W polemikach najczęściej pojawia się wielce modny dziś argument, że współczesnej Polski "nie stać jeszcze" na zagwarantowanie obywatelom bezpieczeństwa socjalnego, w szczególności zaś na zapewnienie im takich dóbr jak praca i mieszkanie.

Krytyka ta polega na nieporozumieniu z dwóch co najmniej powodów.

Po pierwsze -- jak to stwierdziłem w sprawozdaniu z działalności r. p. o. w drugim roku kadencji -- w aktach rangi konstytucyjnej nie wolno pominąć żadnych praw człowieka ze względu na przejściowe stany kryzysowe istniejące w czasie uchwalenia konstytucji ("Rzeczpospolita" z 23 kwietnia 1994 r. ). Każda bowiem konstytucja jest ustawą zasadniczą o bliczoną na długi okres trwania, a ewentualne wyjątkowe odstępstwa od zapisanych w niej praw powinny być z góry w konstytucji określone, z zaznaczeniem zakresu i maksymalnego czasu trwania ograniczeń.

Z tego ciągle nie zdają sobie sprawy moi oponenci, ustawicznie powracając do argumentu o niewydolności finansowej państwa w okresie przestawiania ekonomiki kraju na tory gospodarki rynkowej. Jest to przejaw szerszego, groźnego dla życia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 340

Spis treści
Zamów abonament