Do redakcji
Do redakcji
Kamień zgody
W "Rz" nr 261 z 9. 11. br. ukazał się artykuł pana Andrzeja Kaczyńskiego "Kamień niezgody" z nadtytułem "Niesnaski w województwie przemyskim wokół pomników stawianych UPA nie służą pokojowi". Czytając go z jednej strony podziwiałem pana Kaczyńskiego za poruszenie tego tematu na łamach "Rz", a z drugiej uważam, że nadtytuł i częściowo treść artykułu są błędne. (. .. )
Mała encyklopedia PWN, Warszawa 1971, na str. 851, tak definiuje pomnik: "Pomnik, dzieło rzeźb. lub arch. -- rzeźb. , wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia hist. ; najczęściej w formie posągu lub grupy rzeźb. , kolumny, obelisku, budowli, czasem kopca lub głazu". Nie podaje definicji nagrobka. Wcale niekoniecznie to, co naród ukraiński stawia w woj. przemyskim, kwalifikuje się do nazwania pomnikiem w ww. sensie, gdyż to, co on robi, to nic więcej, jak odnowienie mogił przy postawieniu na nich nagrobków. Tym się chyba różni pomnik od nagrobka, że można go postawić w jakimś mieście lub na placu (niekoniecznie na mogile) , podczas gdy nagrobek, jak sama nazwa wskazuje, stawia się nad grobem. ..
Naród ukraiński stawia te nagrobki na mogiłach swoich zaginionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta