Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smutno na Greenpoincie

19 września 2001 | Wojna z terroryzmem | AR

Nowy Jork Już 5422 zaginionych - Potwierdzono śmierć 201 osób - Czwarty zabity Polak

Smutno na Greenpoincie

ANNA ROGOZIŃSKA-WICKERS

Z NOWEGO JORKU

Polacy, mimo że wielu z nich pracowało w World Trade Center, ucierpieli mniej niż przedstawiciele innych grup etnicznych. Atmosfera na Greenpoincie - "polskiej" dzielnicy Nowego Jorku - jest jednak nerwowa i ponura.

Pierwsze, co rzuca mi się w oczy po wyjściu z metra, to okno włoskiej "Ristorante" przy Manhattan Avenue ze świeczkami i dużą ilością kwiatów. Kiedy podchodzę bliżej, widzę napis na wywieszonej w oknie kartce papieru: "Cono Gallo, ostatnio widziany 10 minut po dziewiątej w pierwszym wieżowcu WTC I", numer telefonu i prośba: "Jeśli masz jakąś informację, proszę zadzwoń". - To najstarszy syn właściciela restauracji - mówi mi wychodzący mężczyzna.

Pod oknem zatrzymuje się starsza kobieta. Taka sytuacja teraz, że nie wiadomo co robić, wracać do Polski czy nie - mówi pani Marianna Kalinowska, która przyjechała do USA przed 12 laty z Łomży. - Rozmawiamy o tym bez przerwy z mężem, ale to nie takie proste. Musiałabym zlikwidować najpierw wszystko. Wszyscy na Greenpoincie mówią tylko o tym, co się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2422

Spis treści
Zamów abonament