Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milczenie Borowskiego

19 września 2001 | Książki | AS
źródło: Nieznane

EPISTOLOGRAFIA

Milczenie Borowskiego

ARCHIWUM MARII BOROWSKIEJ

Andrzej Stanisław Kowalczyk

Jest wśród inteligencji mit Borowskiego-męczennika, ofiary brunatnego i czerwonego totalitaryzmu, galernika wrażliwości, który wolał śmierć niż rolę socrealistycznego trybuna, jakiej sam zrazu się podjął.

"Pytałem Bogdana S. - wspomina pogrzeb autora "Pożegnania z Marią" Adolf Rudnicki - jak społeczeństwo przyjęło śmierć Borowskiego. - Jak? On nie był znany. Co chcesz, nie lubiano go." W 1951 r. pisarz był przede wszystkim fanatycznym publicystą i działaczem partyjnym, dezawuował swoje najlepsze utwory, bo nie miały nic wspólnego z socrealizmem.

Ten Borowski pozostał nieznany, natomiast autor "U nas, w Auschwitzu" stał się klasykiem polskiej prozy, jednym z najważniejszych pisarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Wydany właśnie przez profesora Tadeusza Drewnowskiego tom korespondencji z lat 1943-1951 pt. "Niedyskrecje pocztowe" wtajemnicza nas w życie prywatne Borowskiego oraz kręgu jego znajomych i przyjaciół.

Oczyszczenie przez ofiarę

Drewnowski we wstępie do książki nazywa Borowskiego "klasykiem najbardziej opuszczonym i zaniedbanym". Już same "Niedyskrecje pocztowe" zdają się temu określeniu przeczyć. Nie publikuje się wszak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2422

Spis treści
Zamów abonament