Milczenie Borowskiego
Milczenie Borowskiego
ARCHIWUM MARII BOROWSKIEJ
Andrzej Stanisław Kowalczyk
Jest wśród inteligencji mit Borowskiego-męczennika, ofiary brunatnego i czerwonego totalitaryzmu, galernika wrażliwości, który wolał śmierć niż rolę socrealistycznego trybuna, jakiej sam zrazu się podjął.
"Pytałem Bogdana S. - wspomina pogrzeb autora "Pożegnania z Marią" Adolf Rudnicki - jak społeczeństwo przyjęło śmierć Borowskiego. - Jak? On nie był znany. Co chcesz, nie lubiano go." W 1951 r. pisarz był przede wszystkim fanatycznym publicystą i działaczem partyjnym, dezawuował swoje najlepsze utwory, bo nie miały nic wspólnego z socrealizmem.
Ten Borowski pozostał nieznany, natomiast autor "U nas, w Auschwitzu" stał się klasykiem polskiej prozy, jednym z najważniejszych pisarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Wydany właśnie przez profesora Tadeusza Drewnowskiego tom korespondencji z lat 1943-1951 pt. "Niedyskrecje pocztowe" wtajemnicza nas w życie prywatne Borowskiego oraz kręgu jego znajomych i przyjaciół.
Oczyszczenie przez ofiarę
Drewnowski we wstępie do książki nazywa Borowskiego "klasykiem najbardziej opuszczonym i zaniedbanym". Już same "Niedyskrecje pocztowe" zdają się temu określeniu przeczyć. Nie publikuje się wszak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta