Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kończy się komentarz, a zaczyna problem

19 września 2001 | Prawo | KW

Czy zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej jest zgodny z koncepcją dozoru

Kończy się komentarz, a zaczyna problem

ART. 275 K.P.K.:

§ 1. Tytułem środka zapobiegawczego można oddać oskarżonego pod dozór policji, a oskarżonego żołnierza - pod dozór przełożonego wojskowego.

§ 2. Oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Obowiązek ten może polegać na zakazie wydalania się z określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz terminie powrotu, a także na innych ograniczeniach jego swobody niezbędnych do wykonywania dozoru.

KATARZYNA WARECKA, ELIZA WASIŃSKA

Celem każdego środka zapobiegawczego, a więc także dozoru policyjnego, jest zabezpieczenie toku procesu, a nie wymierzenie kary oskarżonemu, którego wina nie została przecież przesądzona.

Dziewczyna padła ofiarą gwałtu. Mimo gróźb sprawcy zgłosiła policji przestępstwo. W ciągu trzech godzin udało się ustalić tożsamość podejrzanego. Podczas przesłuchania przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził skruchę. Ze względu na jego trudną sytuację rodzinną prokurator nie wnosił o tymczasowe aresztowanie, decydując się na dozór policyjny, czyli środek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2422

Spis treści
Zamów abonament