Recenzje
RECENZJE
Jest czy było?
"Gdy byłem w twoim wieku, miałem szesnaście lat", żartował Woody Allen. Wszyscy byliśmy nastolatkami, ale nie każdy z nas mógł aktywnie uczestniczyć w historycznych wydarzeniach.
Debiut Dawida Bieńkowskiego "Jest" opowiada o przełomowych latach 80., oglądanych, a raczej przeżywanych przez grupę licealistów. Mają problemy z matmą i przysposobieniem obronnym, zawsze brakuje im pieniędzy, w domu przynudzają starzy, często męczy kac po tanim bełcie. Chłopcom w głowie panienki, ale miłosne doświadczenia niosą również rozczarowania - naturalna swoboda to przechwałki, a subtelniejsze uczucie zwykle onieśmiela.
W tle - związkowe postulaty, strajki, umowy między rządem i "Solidarnością". Nagle okazuje się, że nie tylko "prasa kłamie", ale kłamią wszyscy: władze, szkoła, rodzice. Wierzyć można tylko kolegom, choć zaufaniem darzymy tylko tych najbliższych, wypróbowanych, reszta "jest w innych wymiarach, szybuje w innej rzeczywistości". Stan wojenny był próbą ogniową pokolenia. Nie do końca przekonani, że działacze najróżniejszych Regionów wspierali wcześniej młodzież w jej żądaniach (jak samodzielny może być szkolny samorząd?), rzucają się mimo wszystko do pomocy. Oznacza ona walkę z "miłującymi pokój" obywatelami, którzy bynajmniej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta