Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po drugiej stronie Tatr

26 września 2001 | Nauka i Technika | RJ

Zniszczona przyroda, polowania w rezerwatach

Po drugiej stronie Tatr

RYSZARD JAKUBOWSKI

Przemiany ustrojowe na Słowacji po zakończeniu II wojny światowej zaowocowały utworzeniem 1.01.1949 r. na obszarze Tatr Bielskich, Tatr Wysokich i niewielkiego skrawka Tatr Zachodnich parku narodowego, znanego powszechnie jako TANAP, czyli Tatransk N?rodn Park. Jego powierzchnia wynosiła wówczas blisko 510 km kw.

Dziś, po dołączeniu w 1987 r. prawie całej pozostałej części Tatr Zachodnich, obszar TANAP-u wynosi 768,8 km kw. Jego rzeczywisty obraz jest bardzo daleki od szczytnych założeń, jakimi kierowano się przy powoływaniu go do życia. Dyrekcji parku udało się ograniczyć wiele zjawisk patologicznych, jakie od niepamiętnych czasów miały miejsce na obszarze Tatr, m.in. kłusownictwo. Mimo to pogłowie zwierząt gwałtownie maleje. Powszechnie spotykane jeszcze w początkach lat osiemdziesiątych stada kozic, liczące dziesiątki osobników, znikły zupełnie z krajobrazu tatrzańskiego. Niemal sensacją jest spotkanie pojedynczej kozicy, kilka sztuk to już olbrzymie stado... Równie rzadki jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2428

Spis treści
Zamów abonament