Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas stabilizacji i równowagi

26 września 2001 | Kraj

Cztery lata między państwem a Kościołem - Ratyfikacja konkordatu - Rok jubileuszowy - Narodowa pielgrzymka Polaków do Rzymu - Liberalizacja postaw społecznych

Czas stabilizacji i równowagi

EWA K. CZACZKOWSKA

Biskup Tadeusz Pieronek mawiał, że z lewicą rozmawia się gładko, ale bez efektów, natomiast z prawicą nie rozmawia się prawie wcale. Nie ma takiej potrzeby - tłumaczył przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej, a kiedyś sekretarz Konferencji Episkopatu Polski - bo skoro strony myślą podobnie, spotykają się wyłącznie po to, by rozwiązywać problemy.

Bez wątpienia przez ostatnie cztery lata między przedstawicielami państwa i Kościoła nie było potrzeby prowadzenia długich, kurtuazyjnych rozmów. Nie było też napięć i konfliktów. Jedną z pierwszych spraw wniesionych pod obrady Sejmu, popartą przez większość AWS i UW, była ratyfikacja konkordatu, blokowana przez lewicę od 1993 roku. Było to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w relacjach państwo - Kościół w latach 1997 - 2001.

Ratyfikacja konkordatu zakończyła budowę prawnej pozycji Kościoła w nowej Polsce, rozpoczętą jeszcze w 1989 roku. Do wprowadzenia w życie jego postanowień powołano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2428

Spis treści
Zamów abonament