Sromotna klęska strategii bawołu
Sromotna klęska strategii bawołu
Rosyjskie doświadczenia wojny w Afganistanie były nadzwyczaj gorliwie studiowane przez polskich teoretyków sztuki wojennej. Był jakiś szczególny powód tego zainteresowania?
PŁK PROF. ZBIGNIEW ŚCIBIOREK: RZECZYWIśCIE RZUCILIŚMY SIĘ DO analizowania tej wojny, bo - mówiąc nieco cynicznie - po latach spokoju ten konflikt był pierwszym, który dawał możliwość weryfikacji koncepcji teoretycznych w praktyce. Nie muszę dodawać, że w tamtym czasie, w Układzie Warszawskim, wiodąca myśl strategiczna obowiązująca członków paktu rodziła się w Moskwie. Tymczasem od 25 grudnia 1979, czyli momentu wejścia Rosjan do Afganistanu, nasi koledzy ze wschodu wyjątkowo skąpili nam informacji na temat przebiegu wojny. Dziś wiemy, dlaczego. Najchętniej opowiada się o zwycięstwach i przewagach. Tych zabrakło. Potem już, w latach dziewięćdziesiątych, zgłębialiśmy dokładnie problem Afganistanu z zupełnie innych powodów. Szukaliśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta