Jaka powinna być teraz międzynarodowa strategia gospodarcza
Jaka powinna być teraz międzynarodowa strategia gospodarcza
JEFFREY SACHS
Bezpośrednie koszty ekonomiczne terrorystycznych ataków na Stany Zjednoczone mogą, według szacunków firm ubezpieczeniowych, sięgnąć 20 miliardów dolarów. Koszty pośrednie mogą być nawet 150 razy większe - przynajmniej jeśli mierzyć je wartością akcji notowanych na światowych rynkach, która zmniejszyła się o 3 biliony dolarów. Rozbieżność między tymi dwoma liczbami obrazuje skalę obaw przed globalnym załamaniem - a nawet wojną - do jakich może dojść w efekcie tych ataków. Ekonomicznego sposobu wyjścia z tej sytuacji nie stanowi przy tym, jak sugerują niektórzy, pakiet posunięć stymulujących gospodarkę amerykańską, ale środki, służące budowie zaufania. Chodzi o to, by świat się upewnił, że obecne powiązania gospodarcze w skali globalnej będą nadal funkcjonować efektywnie i bez zakłóceń.
Najważniejszą sprawą jest uniknięcie wojny. Ameryka, niezależnie od zrozumiałej w tej sytuacji nasilonej retoryki, doświadczyła zmasowanego ataku terrorystycznego, nie zaś pierwszej wojny XXI wieku. Największą pomyłką byłoby rozpoczęcie wojny w odpowiedzi na taki atak - byłaby to taka sama reakcja, jak rozpoczęcie I wojny światowej po zamordowaniu przez terrorystów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta