Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropach zdrady

29 września 2001 | Publicystyka, Opinie | JC

Wczoraj wszedł na ekrany spotwarzający Polaków angielski film o Enigmie

Na tropach zdrady

JAN CIECHANOWSKI

Enigma była naszym szczodrym podarunkiem dla brytyjskich i francuskich sprzymierzeńców. Polska obdarowała ich w lipcu 1939 roku, a więc jeszcze przed wybuchem wojny, nic w zamian za to nie żądając. Enigma była naszym największym i najwartościowszym wkładem do zwycięstwa aliantów nad Niemcami.

Zdaniem Mariana Rejewskiego, jednego z trzech genialnych kryptologów, którzy rozgryźli tajemnice Enigmy, bez polskiej pomocy nie odczytano by ani jednego szyfrogramu niemieckiego. Do lipca 1939 r. Brytyjczycy sądzili, że szyfry Enigmy są nie do złamania. Dopiero informacje uzyskane od Polaków i polskiej konstrukcji replika Enigmy pozwoliły złamać szyfry. Brytyjczycy przyznali, że nasza pomoc przyspieszyła rozpracowanie przynajmniej o rok. W rzeczywistości zaczęli czytać szyfry niemieckiego lotnictwa w maju 1940 roku, marynarki wojennej z dużymi przerwami od lata 1941 roku, a wojsk lądowych dopiero od 1942. Bletchley Park, gdzie odszyfrowywano depesze niemieckie, był w istocie rozbudowaną i wspaniale wyposażoną repliką naszego biura szyfrów. Natychmiast po klęsce wrześniowej biuro, z ppłk. Gwido Langerem i mjr. Maksymilianem Ciężkim na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2431

Spis treści
Zamów abonament