Ile kosztuje spór z fiskusem
Od izby do Naczelnego Sądu Administracyjnego
Ile kosztuje spór z fiskusem
Urząd skarbowy zakwestionował w moim rozliczeniu za 2000 r. pozycję dotyczącą odliczeń wydatków remontowych. Wedle niego mam dopłacić (z odsetkami) ok. 250 zł. Nie jest to dużo, ale chodzi o zasadę. Nie wiem, czy ze względu na koszty warto wdawać się w spór z urzędem, czy raczej zgodzić się na zaproponowaną mi korektę zeznania i dopłacić tyle, ile żądają. Proszę o informację, ile kosztuje odwołanie, ile skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jak się wnosi odwołanie, a także jak przedstawia się sprawa opłat za pomoc adwokata czy doradcy podatkowego.
Jeśli nie uda się Panu przekonać urzędu skarbowego i jeśli nie zgodzi się Pan dobrowolnie na korektę, to urząd wyda decyzję określającą prawidłową wedle niego wysokość podatku. Musi ona zawierać pouczenie o sposobie odwołania. Zasada jest taka, że odwołanie do wyższej instancji składa się zawsze za pośrednictwem tego organu podatkowego, który wydał kwestionowaną decyzję, a więc tutaj za pośrednictwem urzędu skarbowego. Podatnik ma na jego wniesienie 14 dni, licząc od doręczenia decyzji.
Trzeba pamiętać, że wniesienie odwołania w sprawach podatkowych nie wstrzymuje wykonania decyzji. Oznacza to, że jeśli nie zapłaci się dobrowolnie, to bez względu na późniejsze losy sporu i ewentualną wygraną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta