O członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej
O członkostwie w spółdzielni mieszkaniowej
Wiktor E. Łyszczak
Art. 5 prawa spółdzielczego znowelizowanego 7 lipca 1994 r. stanowi, że statut spółdzielni powinien o kreślać m. in. zasady i tryb przyjmowania członków oraz wysokość wpisowego, także wysokość i liczbę udziałów, które członek obowiązany jest zadeklarować. Na temat tej ostatniej kwestii wypowiada się także art. 10 § 1, który mówi, że we wpisie spółdzielni do rejestru ma się też znaleźć podstanowienie o wysokości i liczbie udziałów, które członek powinien wnieść oraz -- co szczególnie w ażne dla spółdzielni mieszkaniowych -- wzmianka o prawie lub obowiązku wnoszenia wkładów.
Jeżeli chodzi o członkostwo w spółdzielniach mieszkaniowych, to trzeba brać pod uwagę jeszcze dwa przepisy: art. 15 oraz art. 207. Ten pierwszy określa, że chodzi o osoby fizyczne o pełnej zdolności do czynności prawnych -- i to jest kryterium pierwsze. I drugie -- osoba taka ma odpowiadać wymaganiom określonym w statucie ("chyba że ustawa stanowi inaczej") . Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności, a pełnoletnim jest ten, kto ukończył 18 lat. Można zostać pełnoletnim nie mając 18 lat przez zawarcie małżeństwa.
A rt. 10 § 3 prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta