Zimny pokój
Rosja zgłosiła jednoznaczne weto wobec poszerzenia NATO dopiero wówczas, gdy za członkostwem krajów środkowoeuropejskich wyraźnie opowiedziały się Stany Zjednoczone
Zimny pokój
Maria Wągrowska
Borys Jelcyn przestrzegał na buda -peszteńskim szczycie KBWE, iż rozszerzenie sojuszu atlantyckiego na wschód spowodowałoby, że po latach "zimnej wojny" nad Europę nadciągnie "zimny pokój". Wcale niewykluczone, że konkluzja prezydenta się sprawdzi -- aczkolwiek przyczyna ochłodzenia stosunków będzie inna. Moskwa sama wyłącza się z polityki o gólnoeuropejskiej, a przynajmniej z gry, którą prowadziła z Z achodem od momentu powstania Federacji Rosyjskiej.
Przez ostatnie lata Z achód, przede wszystkim Stany Zjednoczone, i Rosja dopracowały się płaszczyzny porozumienia, która była zaskakująco szeroka. Zachód uwierzył -- bądź świetnie udawał, iż uwierzył -- że Rosja jest reformowalna, że wprowadzi ustrój demokratyczny i wolny rynek. W zamian za zaklęcia, że właśnie tak się dzieje, Moskwa otrzymała przyrzeczenie -- nie zawsze do końca spełnione -- dużych zastrzyków finansowych dla wsparcia przemian ustrojowych. Została wprowadzona na światowe salony, dzięki zaproszeniu na spotkanie klubu najbogatszych, czyli G-7.
Kiedy Stany Z jednoczone i inne państwa koalicji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta