Wolność skrępowana
Strefa ekonomiczna Jantar w Kaliningradzie
Wolność skrępowana
Obwód kaliningradzki jest najmniejszy w całej Federacji Rosyjskiej i stanowi lądową wyspę oddzieloną od ojczyzny dwoma granicami (litewską i białoruską) . Teren to bardzo a trakcyjny tak turystycznie, jak i przemysłowo. Pod ziemią zalega tutaj 90 proc. światowych zasobów bursztynu (roczne w ydobycie wynosi 1000 ton) ; złoża ropy naftowej (roczne wydobycie sięga miliona ton) oraz złoża węgla kamiennego (dotychczas nie eksploatowane) .
Siedem linii kolejowych, w tym "europejski" tor z Gdyni o raz połączenia lotnicze z Berlinem i Kopenhagą, zapewniają międzynarodową komunikację. Port kaliningradzki jest jednym z największych rybackich portów Europy. Obwód ma dwa przejścia graniczne z Polską i Litwą. W celu przyciągnięcia do obwodu zagranicznych inwestorów i kapitału w 1991 r. została utworzona na terenie obwodu Wolna Strefa Ekonomiczna (WSE) Jantar.
Moskwa ignoruje
Po trzech latach kierujący WSE oceniają, że nie osiągnięto oczekiwanego efektu w postaci rozwoju obwodu kalinigradzkiego, jako wolnej strefy ekonomicznej. Według kaliningradczyków złożyło się na to kilka przyczyn obiektywnych, m. in. niestabilna sytuacja polityczna w Rosji; prawodawstwo kraju nie odpowiadające potrzebom gospodarki rynkowej; ciągłe zmiany podstaw prawnych WSE Jantar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta