Co widziała mała Clementine?
Co widziała mała Clementine?
W latach 60. Księżyc stanowił cel fantastycznego wyścigu USA i ZSRR, ale potem popadł w naukowe zapomnienie. Od czasu powrotu ze Srebrnego Globu radzieckiej Łuny 24, w sierpniu 1976, nikt i nic nie odwiedzało tego obiektu. Co więcej, wyścig do Księżyca faktycznie nie zakończył się jego zbadaniem, rozpoznano go bardziej niż wyrywkowo i powierzchownie. Nie odpowiedziano na podstawowe pytania: Jak powstał Księżyc? Jak formowała się jego skorupa? Dlaczego nie ma na nim wulkanów? Dlaczego bazaltowe morza rozłożone są tak nierównomiernie na dwóch półkulach?
25 stycznia 1994 z amerykańskiej bazy Vanderberg wystrzelono w kierunku Księżyca małą sondę Clementine. Oprócz celów w ojskowych spełniła ona ważne naukowe zadanie - dostarczyła danych do sporządzenia mapy topograficznej i geologicznej naszego naturalnego satelity. Sonda przesłała na Ziemię ponad milion zdjęć.
Wielkie o glądanie
Apollo, Ranger, Łuna, Lunar Orbiter penetrowały strefę równikową, łatwiej dostępną, pomijając regiony biegunowe. Dopiero Clementine wykryła równinę o powierzchni 270 tys. km kw. w pobliżu bieguna południowego. Wykryła także strefę zawsze zacienioną wokół bieguna południowego -- depresję średnicy 300 km. Słońce nie zaglądało do niej od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta