Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bój z freonem

14 grudnia 1994 | Nauka i Technika | KF

Bój z freonem

Ozonowa dziura nad światem, przyczyny i skutki tego zjawiska, w zbudziły o gromne zainteresowanie. Dziś wiadomo już, że freony, czyli chlorowcopochodne w ęglowodorów (i halony) , stosowane w przemyśle farmaceutycznym, precyzyjnym i chłodnictwie to substancje z abójcze dla środowiska. Nauka ostatecznie je przeklęła.

Seria u mów międzynarodowych zapoczątkowana w 1985 r. przez Konwencję Wiedeńską w Sprawie O chrony Warstwy Ozonowej oraz Protokół Montrealski narzuciły na strony tych umów obowiązek wyeliminowania z gospodarki szkodliwych gazów. Polska nie zamierza łamać prawa międzynarodowego. Od początku tego roku obowiązuje także i w naszym kraju bezwzględny zakaz produkcji i importu halonów. Od stycznia 1996 r. nie będzie wolno i mportować i eksportować freonów.

Jak u nas w ygląda ten problem?

Polska nie produkuje freonów, tylko je importuje. Ich roczne zużycie wyniosło w 1989 r. 4 tys. ton, w 1991 r. 3 tys. ton (wg GUS) . Trudno powiedzieć, w jakiej ilości zużywamy je obecnie. Na zlecenie Narodowego Funduszu O chrony Środowiska takiego opracowania podjął się Instytut Chemii Przemysłowej. I tak w g IChP w 1992 r. sprowadziliśmy o k. 190 ton

CFC-12 (podstawowy freon stosowany w przemyśle) . Dane są niedoszacowane -- twierdzą specjaliści. Termo-Products, trzeci co do wielkości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 348

Spis treści
Zamów abonament