Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realne niebezpieczeństwo czy fantazja

15 grudnia 1994 | Świat | RM

Realne niebezpieczeństwo czy fantazja

"Nowe zagrożenie nuklearne może przyjść ze strony krajów Trzeciego Świata, których przywódcy mogą okazać niezrozumienie sytuacji, jaka powstała po zakończeniu zimnej wojny, a w konsekwencji odrzucą konieczność rozbrojenia nuklearnego, ignorując logikę u kładów zawartych przez USA i Rosję" -- czytamy w raporcie Komitetu Obrony Zgromadzenia Państw Unii Zachodnioeuropejskiej z maja 1994 r. "Zagrożenie dla Europy nadciąga z Południa" -- dodaje dowódca Eurokorpusu gen. Helmut Willmann. Politycy i wojskowi państw zachodnich są niemal zgodni i twierdzą, że po u padku imperium zła -- Związku Radzieckiego, cywilizacji europejskiej stoi w obliczu nowego przeciwnika -- fundamentalizmu islamskiego.

Dyskusja na temat zagrożenia dla świata zachodniego ze strony islamskich ekstremistów trwa do dłuższego czasu. Dramatyczne wydarzenia w A lgierii sąsiadującej z całym europejskim obszarem Morza Śródziemnego i bliskiej mu kulturowo, zamachy na cudzoziemców w Egipcie, wrogi Z achodowi reżim w Libii zaowocowały analizami naukowców.

Wojna cywilizacji

Początek najnowszej teorii zagrożenia z Południa dał artykuł znanego amerykańskiego prof. Samuela Huntingtona ("Foreign Affairs" nr 3, 1993 r. ). Postawił on tezę, że źródłem konfliktów we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 349

Spis treści
Zamów abonament