Co jest jawne i dla kogo
Fundacja Helsińska edukuje
Co jest jawne i dla kogo
Jawność działań wszelkich władz jest dzisiaj jednym z głównych i powszechnie akceptowanych założeń funkcjonowania współczesnego systemu państwa demokratycznego.
Realizacja tego założenia przybiera różne formy. Są kraje, gdzie u stawowo przyjęto zasadę, że nic -- z wyjątkiem oczywiście dokumentów uznanych za tajemnicę państwową -- nie powinno być przed nikim u tajnione i każdy powinien mieć dostęp do wszelkich akt u rzędowych, do jakich tylko zechce. Tak jest np. w Finlandii, Danii i Szwecji, a także w Stanach Zjednoczonych, częściowo również we Francji. Uważa się tam tego rodzaju otwartość za najlepszy środek "kontroli społecznej" i warunek autentycznego demokratycznego systemu rządzenia. Ma to jednak również swe kłopotliwe strony. Opowiadał nam na przykład jeden z kolegów, uczestniczący w posiedzeniu specjalnego zespołu powołanego przez Radę Europy do przygotowania zasad europejskiego prawa administracyjnego, że gdy przedstawiciel Szwecji zaczął omawiać zalety swego systemu, nagle odezwał się zaczerwieniony ze złości Hiszpan i wrzasnął: "A cóż to w ogóle za pomysł? Co mnie to obchodzi? !". Jak widać, co jest dobre dla jednych, nie zawsze musi podobać się innym. Bywają i tacy, dla których najmilszym zajęciem jest wtykanie nosa w prywatne sprawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta