Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za wschodnią granicą

15 grudnia 1994 | Ekonomia | MK

O czym każdy eksporter i importer wiedzieć powinien

Za wschodnią granicą

Rosja

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. import do obwodu kaliningradzkiego (z 35 krajów, głównie z Polski i Niemiec) wyniósł prawie 86 mln dolarów, tj. pięć razy więcej w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. Przywożono głównie produkty mięsne, masło, owoce i warzywa, wyroby cukiernicze, obuwie, odzież i meble.

* * *

Przypominamy cła importowe na towary cieszące się dużym zainteresowaniem Rosjan szczególnie przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem: wyroby cukiernicze z cukru (w tym biała czekolada) , nie zawierające kakao -- 15 proc. od wartości celnej towaru; czekolada i inne produkty żywnościowe zawierające kakao -- 0, 6 ECU za 1 kg; ciastka, herbatniki -- 15; orzechy -- 20 proc.

* * *

W połowie lat 80. na obronę przeznaczono 20 proc. radzieckiego PKB, w USA -- 6 proc. Około 70 proc. radzieckiego przemysłu obronnego (2-4 tys. zakładów) znajdowało się na terenie Rosji. Ponad połowa produkcji przemysłowej Federacji była związana z sektorem obronnym (w Petersburgu -- 33 proc. , Moskwie -- 24 proc. ). Przykładem regionu Federacji, gdzie ten udział był duży (57 proc. ) jest Republika Udmurcka o pow. 42, 1 km kw. , której stolica Iżewsk leży 1325 km o d Moskwy. Obecnie u dział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 349

Spis treści
Zamów abonament