Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzecie podejście

15 grudnia 1994 | Ekonomia | KK

WBK, BŚ i BPH -- akcje dla pracowników

Trzecie podejście

Bank Przemysłowo-Handlowy jest trzecim bankiem z "dziewiątki" banków komercyjnych wyłonionych z NBP i przeznaczonych do publicznej sprzedaży.

Pierwsza publiczna sprzedaż akcji byłych banków państwowych dotychczas sprzedawanych miała swoje cechy charakterystyczne. Każda z nich odbywała się również w odmiennych warunkach i przy zastosowaniu różnych metod sprzedaży. W innych proporcjach dzielono poszczególne transze akcji. Jednak w przypadku całej trójki występowała tzw. pula akcji pracowniczych, które -- nabywane przez pracowników po preferencyjnych cenach -- budzą wątpliwości i niepokój pozostałych akcjonariuszy. Wiele emocji wzbudziła sprzedaż akcji Banku Śląskiego, m. in. pula akcji pracowniczych (w tym akcji po preferencyjnych cenach) . Prześledźmy więc, jaką część akcji i po jakich cenach kupili pracownicy dwóch banków i jak sprawa ta będzie wyglądała w przypadku kolejnego kandydata na giełdowy parkiet, tj. Banku Przemysłowo-Handlowego.

Bank Przemysłowo-Handlowy

Kapitał akcyjny BPH podzielony jest na 10 mln 360 tys. akcji o wartości nominalnej 50 tys. zł każda. Cena emisyjna nie jest sztywna. Oznacza to, że będzie ustalona ostatecznie przez inwestorów chcących kupić akcje. Nie może być jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 349

Spis treści
Zamów abonament