Rywalizacja zakończona
Kluby Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenie "PAX" były środowiskami, które odegrały ważną rolę w polityce i najnowszej historii Polski. Obecnie jedno ugrupowanie odchodzi od świata polityki, a drugie pragnie na nowo zbudować swoją pozycję.
Rywalizacja zakończona
Marcin Rotkiewicz, Tomasz Wygnański
W czasach PRL wśród katolików ścierały się dwie koncepcje działalności publicznej. Pierwsza dopuszczała możliwość współpracy z władzą, druga zakładała, że katolicy muszą stanowić wyraźną opozycję. Grupa, która uznawała za bezsensowną konfrontację z rządami komunistycznymi i zgodziła się z nimi współpracować, skupiła się wokół ukazującego się od 1945 roku tygodnika "Dziś i jutro". Nazwy PAX zaczęto używać od roku 1947, a Stowarzyszenie formalnie zawiązało się w 1952 roku. Środowisko to wydawało dziennik "Słowo Powszechne" o raz inne czasopisma.
Współpraca działaczy PAX-u z komunistycznym reżimem wywołuje do dzisiaj wiele sporów i kontrowersji wśród historyków. Niewątpliwie ocena nie może być jednoznaczna. PAX na przykład w latach stalinowskich uratował wielu żołnierzy A K zagrożonych represjami (m. in. Pawła Jasienicę) . Natomiast nie ulega wątpliwości, że zawsze popierał stanowisko władz komunistycznych (szczególnie w momentach przełomowych -- w 1956 i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta