Lepsze są cięcia rzadsze i głębsze
Lepsze są cięcia rzadsze i głębsze
WOJCIECH KURYŁEK
KONRAD SOSZYŃSKI
Podstawowym celem obniżania stóp procentowych jest pobudzenie wzrostu gospodarczego, głównie za sprawą zdynamizowania popytu wewnętrznego. Żeby jednak ten efekt wystąpił, potrzeba czasu na dostosowanie się banków i ich klientów do nowych warunków.
Redukcja stóp oddziałuje na dwa składniki popytu wewnętrznego: spożycie indywidualne oraz inwestycje. Zgodnie z teorią ekonomii, spadek stóp procentowych prowadzi do zwiększenia bieżącej konsumpcji - staje się ona relatywnie tańsza w odniesieniu do konsumpcji przyszłej, zaś relatywna wartość obecna przyszłych dochodów rośnie. Z kolei w odniesieniu do inwestycji spadek stóp procentowych powoduje, że może być uruchomiona większa liczba projektów inwestycyjnych, gdyż maleją koszty związane z obsługą zadłużenia.
Depozyty tanieją szybciej
To rozumowanie jest jednak znacznym uproszczeniem dużo bardziej skomplikowanej rzeczywistości. Wynika to m.in. z tego, że nie można mówić o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta