Nowa era kardiologii
Nowa era kardiologii
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
U dwóch pacjentów po zawale specjaliści z Poznania przeprowadzili pierwsze w Polsce i nieliczne na świecie zabiegi regeneracji mięśnia sercowego. Wykorzystano w nich nową eksperymentalną metodę przeszczepiania do serca pojedynczych komórek mięśni szkieletowych pobranych z uda. Wkrótce może ona zrewolucjonizować kardiologię i transplantologię.
- Do zabiegu wykorzystaliśmy niedojrzałe jeszcze komórki mięśniowe, tzw. mioblasty - mówi prof. Tomasz Siminiak z poznańskiej Akademii Medycznej. Lekarze pobrali z nóg chorych jedynie niewielką ich liczbę, genetycy rozmnożyli je do kilku milionów w laboratorium. Później kardiochirurdzy wprowadzili wyhodowane komórki wprost do blizny pozawałowej mięśnia sercowego. Dokonali tego podczas operacji na otwartym sercu wszczepienia bypassów (dodatkowych naczyń krwionośnych).
Nie wiadomo jeszcze, jakie są efekty zabiegu. Dopiero po trzech miesiącach będzie można stwierdzić, czy poprawiła się wydolność mięśnia sercowego obu pacjentów. Poznańscy specjaliści mają nadzieję, że wszczepione komórki częściowo przejmą pracę zniszczonych podczas zawału tkanek serca. Powinny one przekształcić się w dojrzałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta