Zarzuty stawiane opinii i opinie o zarzutach
Zarzuty stawiane opinii i opinie o zarzutach
Opinii sporządzonych przez ekspertów Kancelarii Sejmu w żadnym razie nie można uznawać za ograniczenia prawa do inicjatywy ustawodawczej.
Profesor Roman Hauser na łamach "Rzeczpospolitej" ( z 29 listopada i 3 grudnia ) pisał o opinii Zespołu Integracji Europejskiej Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu do prezydenckiego projektu ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Opinia dotyczyła niezgodności projektu z prawem Unii Europejskiej. Prof. Hauser stawia jej kilka zarzutów, z którymi nie możemy się zgodzić.
Zarzut pierwszy: O tym, kto może występować przed sądem jako adwokat lub radca prawny, nie powinna decydować ustawa proceduralna, lecz przepisy korporacyjne.
Rzeczywiście, ustawa proceduralna nie jest dobrym miejscem do umieszczania szczegółowych przepisów implementujących postanowienia dyrektywy 77/249/EWG w sprawie ułatwienia skutecznego korzystania przez adwokatów ze swobody świadczenia usług. Ale też w opinii nie wyrażano poglądu, że przepisy takie mają się znaleźć właśnie w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wyciąganie takiego wniosku jest nieuzasadnione. Można oczywiście - jak to uczyniono w poselskim projekcie ustawy o postępowaniu przed sądami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta