Kto po wojnie odbudował, powinien być właścicielem
Kto po wojnie odbudował, powinien być właścicielem
Osoby, które po wojnie odbudowały domy zniszczone więcej niż w 33 proc., jeśli były położone na tzw. ziemiach odzyskanych, a na pozostałym obszarze więcej niż w 66 proc., mogą jeszcze teraz uzyskać potwierdzenie swoich praw do nich.
Takie wnioski płyną z dwu precedensowych wyroków Sądu Najwyższego wydanych wczoraj w dwu takich samych sprawach. Roszczenia bowiem o przeniesienie ich własności i ustanowienie prawa użytkowania wieczystego ze względu na szczególne okoliczności odnoszące się do tego typu spraw jeszcze się nie przedawniły.
Podstawą tych roszczeń jest wciąż art. 4 ust. 1 ustawy z 3 lipca 1947 r. o popieraniu budownictwa (Dz. U. nr 52, poz. 270; dalej: ustawa). Wedle niej naprawę budowli zniszczonych w więcej niż 33 proc. na ziemiach odzyskanych i w więcej niż 66 proc. na pozostałym obszarze kraju uważa się za budowę nową. A osoby (art. 4 ust. 1), które będą wznosić budowle mieszkaniowe, otrzymają je na własność, a grunt pod nimi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta