Recepta na recesję
Recepta na recesję
RYS. KAROL B. BRZOZOWSKI
STANISŁAW GOMUŁKA
Przy pogarszającej się sytuacji wielu rodzin i przedsiębiorstw, w warunkach dużego i ciągle rosnącego bezrobocia pytania o to, jak do tego doszło oraz kiedy i w jaki sposób gospodarka wejdzie znowu na ścieżkę szybkiego rozwoju, stały się centralnymi nie tylko dla ekonomistów, polityków i przedsiębiorców, ale również dla wielu milionów polskich rodzin.
Silne spowolnienie wzrostu zaczęło się w połowie roku 2000 i było spowodowane niewątpliwie załamaniem się wzrostu, a nawet spadkiem popytu wewnętrznego, szczególnie inwestycyjnego. Dzięki bowiem korzystnej sytuacji zewnętrznej do września bieżącego roku eksport w ostatnich kilkunastu miesiącach rósł szybko, a import wzrósł nieznacznie.
Mechanizm wchodzenia w recesję
Główne przyczyny załamania popytu wewnętrznego można dobrze zlokalizować. Są nimi: a) głęboka (około 25 - 35 procent) dewaluacja euro wobec złotego, sporo większa niż wobec innych walut, b) wyjątkowo wysokie realne stopy procentowe od kredytów w Polsce, utrzymywane przez NBP od dłuższego czasu na poziomie około 10 - 12 procent, oraz c) wysokie ryzyko kursowe po pełnym upłynnieniu przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta