Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waluta na przyszłość

27 grudnia 2001 | Raporty | HB NJ
źródło: Nieznane

Krajów "12" nie można jeszcze uznać za jednolity organizm gospodarczy. Mają wspólny bank centralny i - wkrótce - jeden pieniądz ale rynkowi finansowemu daleko do jednolitości

Waluta na przyszłość

(C) EPA

Twórcy wspólnej waluty zapowiadali, że euro będzie konkurować z amerykańskim zielonym banknotem do miana głównego środka płatniczego świata. Jednak przez 3 lata jako pieniądz "wirtualny" euro nie zagroziło pozycji pieniądza z portretem Waszyngtona. Czy, żeby konkurować z USA i ich dolarem, Unia musi się wcześniej stać swego rodzaju Stanami Zjednoczonymi Europy?

Analogie do USA są tu jak najbardziej zasadne: jednym z celów wprowadzenia euro jest zwiększenie konkurencyjności gospodarki europejskiej i atrakcyjności inwestycyjnej Europy właśnie w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Ma temu sprzyjać wyeliminowanie niedogodności i ryzyka związanego z posługiwaniem się kilkunastoma różnymi walutami.

Spodziewano się też, że euro będzie walutą mocną i szybko stanie się - podobnie jak dolar - pieniądzem światowym. Następuje to jednak znacznie wolniej, niż tego oczekiwali twórcy eurolandu. Choć ryzyko walutowe już zostało ograniczone, to przez trzy lata nie nastąpił zwiększony napływ inwestycji do Europy, a euro nie zagroziło dotychczas roli dolara jako pieniądza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2504

Spis treści

Ubezpieczenia

Zamów abonament