Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy dwunastym uderzeniu - euro w bankomacie

27 grudnia 2001 | Raporty | AR

Przy dwunastym uderzeniu euro w bankomacie

Jakub Karnowski, doradca prezesa NBP

JĘDRZEJ BIELECKI Z BRUKSELI

Takiej operacji w historii gospodarczej świata jeszcze nie było. - To coś więcej niż waluta. To symbol integracji europejskiej - mówił wzruszony prezes Europejskiego Banku Centralnego Wim Duisenberg prezentując pod koniec sierpnia we Frankfurcie nowe europejskie pieniądze.

W ciągu paru tygodni w 12 krajach zamieszkanych przez 301 milionów osób zostanie rozprowadzonych 14,25 mld banknotów i 50 mld monet euro, a zniknie blisko 20 mld banknotów i ponad 70 miliardów monet walut narodowych. Jeśli operacja się powiedzie, autorytet Europejskiego Banku Centralnego, zaufanie do euro i poparcie społeczne dla integracji europejskiej zasadniczo wzrosną.

Do dnia "E", czyli 1 stycznia 2002 roku, władze europejskie na czele z EBC przygotowują się od dawna. To właśnie z tego powodu musiały minąć aż trzy lata między datą wprowadzenia euro na rynki finansowe w formie "wirtualnej" a fizyczną emisją nominałów nowego pieniądza: banknotów i monet. Przed 1999 rokiem bicie monet i druk banknotów nie mogło się rozpocząć, bo nie było wiadomo, ile krajów przystąpi do unii walutowej i jakie będą ich potrzeby.

24 wieże...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2504

Spis treści

Ubezpieczenia

Zamów abonament