Mistyk w teatrze kukiełek
Kapela dziecięca, 1922
MONIKA MAŁKOWSKA
ROK TADEUSZA MAKOWSKIEGO
Przyszedł na świat w roku 1882, zmarł 50 lat później. Dla upamiętnienia tych dwóch dat - 120. rocznica urodzin i 70. śmierci - rok 2002 ogłoszono Rokiem Tadeusza Makowskiego. Z tej okazji Muzeum Śląskie w Katowicach, przy współpracy warszawskiego Muzeum Narodowego, przygotowuje monografię artysty. Jego rodzinne miasto Oświęcim powołało komitet obchodów, który zorganizuje m.in. sesję naukową.
W ostatnich latach na rynku sztuki zaczęły pojawiać się jego płótna i rysunki. W Polsce pojedyncze dzieła artysty nie osiągają rekordowych cen, choć wydarzeniem grudniowej aukcji w krakowskim Polskim Domu Aukcyjnym Sztuka była licytacja 8 dzieł Makowskiego, wystawionych za łączną kwotę 970 tys. zł. Natomiast w Paryżu na jednej z grudniowych aukcji obraz tego autora z 1928 roku sprzedano za 280 tys. dolarów.
W Paryżu zdobył uznanie jeszcze przed pierwszą wojną; dla Polaków na dobre został "odkryty" dopiero w latach 60., trzy dekady po śmierci. Jego życie można podzielić na dwie połowy: pierwsze ćwierćwiecze spędził na ziemiach polskich, następne - we Francji. Poza tym - jak na artystę przełomu wieku XIX i XX - biografię miał nietypową. W Krakowie czy Paryżu wiódł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta