Przejazdy pod kontrolą
Przejazdy pod kontrolą
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Licencje, zezwolenia, certyfikaty kompetencji oraz wysokie kary to nowa rzeczywistość, która czeka przedsiębiorców wykonujących transport drogowy.
Wszystko to wynika z ustawy z 6 września o transporcie drogowym (Dz. U. nr 125 z 2001 r., poz. 1371) wchodzącej w życie 1 stycznia 2002 r.
Prowadzenie działalności gospodarczej, zarówno krajowej jak i międzynarodowej, wymaga licencji. Udziela jej minister transportu (dla przewozów międzynarodowych) oraz właściwy organ samorządu terytorialnego (przewozy krajowe) na czas oznaczony - nie krótszy niż dwa lata i nie dłuższy niż 50 lat. Opłata za licencję nie może być wyższa niż równowartość 1 mln euro. Jednym z warunków jej uzyskania jest zabezpieczenie finansowe: środki pieniężne, poręczenia lub gwarancje bankowe, obligacje, ubezpieczenia. Na pierwszy pojazd przeznaczony do transportu drogowego ustawowe zabezpieczenie wynosi 9 tys. euro, a na każdy następny 5 tys. euro. Przez najbliższe dwa lata kwoty zabezpieczeń są niższe: na pierwszy pojazd w 2002 r. - 3 tys. euro, w 2003 r. - 6 tys. euro; na każdy następny odpowiednio: tysiąc euro i 2 tys. euro.
JANUSZ ŁACNY
PREZES ZRZESZENIA MIęDZYNARODOWYCH PRZEWOśNIKÓW DROGOWYCH
Sam pomysł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta