Nie upodobnić się do przeciwnika
Nie upodobnić się do przeciwnika
LECH GARDOCKI
Współczesne zagrożenie terroryzmem, a zwłaszcza tragiczne wydarzenia 11 września w Stanach Zjednoczonych, zradykalizowały poglądy na to, jak powinno się z tym zjawiskiem walczyć, jak mu zapobiegać i jak odpłacić sprawcom zamachów za zło. Poglądy nie tylko tzw. zwykłych ludzi, lecz również tych, którzy przez media kształtują opinię publiczną, i tych, którzy decydują o sposobach reakcji na zamachy i zagrożenie nimi.
Słyszy się, że demokratyczne państwa będą musiały ograniczyć prawa i wolności obywatelskie dla skuteczniejszego przeciwdziałania terroryzmowi. Zapewne, ale trzeba sobie zdawać sprawę, jak niebezpieczna to tendencja. Zwrócili na to uwagę polscy adwokaci uczestniczący w listopadowym zjeździe krajowym we Wrocławiu.
W uchwale zjazdu zawarte są ostrzeżenia przed "za daleko idącym, wykraczającym poza granice doraźnej konieczności ograniczaniem praw i wolności obywatelskich, gdyż może to doprowadzić do kryzysu demokratycznego państwa prawnego jako zjawiska i wartości".
Doświadczenie historyczne uczy, że emocjonalna reakcja na okrutne działania wroga może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta