Faktury: błędy mniejszej wagi
Nie tylko dla izb skarbowych
Faktury: błędy mniejszej wagi
Podsekretarz stanu Ministerstwa Finansów skierował 12 grudnia br. do izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej pismo wyjaśniające niektóre kwestie związane z fakturami. Z pewnością zainteresuje ono podatników VAT, toteż przytaczamy go w całości.
W celu zapewnienia jednolitości stosowania przepisów prawa podatkowego regulujących podatek od towarów i usług, na podstawie art. 4 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486 z późn. zm. ), uprzejmie wyjaśniam i polecam, co następuje:
1. Przepis § 31 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 12 maja 1993 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 39, poz. 176 ze zm. ), wprowadzający zasadę, że faktura (faktura korygująca) wystawiona sprzecznie z przepisami tego rozporządzenia nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku, został wprowadzony również w celu uzyskania poprawy dokumentowania operacji gospodarczych dla potrzeb podatkowych. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów, w wyniku stosowania tego przepisu osiągnięto już zadowalający poziom w zakresie dokumentowania obrotu dla potrzeb podatkowych, zwłaszcza w zakresie wystawiania faktur VAT.
2. W związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta