Tradycja hebrajska i doświadczenie Chrystusa
Sentymenty Romana Brandstaettera
Tradycja hebrajska i doświadczenie Chrystusa
Pewnego grudniowego dnia 1944 r. "legła w gruzach" cała przeszłość Romana Brandstaettera. Właśnie w tedy spotkał w Jerozolimie Jezusa z Nazarethu. Była to, napisze później, "najpiękniejsza przygoda jego życia".
Roman Brandstaetter urodził się 3 stycznia 1906 r. w Tarnowie. Był wnukiem prozaika hebrajskiego Marka Dawida Brandstaettera. Od 1924 r. studiował filozofię i filologię polską pod kierunkiem profesorów Stanisława Windakiewicza i Tadeusza Lehr-Spławińskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obronił doktorat z twórczości Adama Mickiewicza.
Debiutował w 1926 r. wierszem "Elegia", napisanym po śmierci Sergiusza Jesienina. W latach 30. publikował w "Miesięczniku Żydowskim" i "Kurierze Literacko-Naukowym".
We wrześniu 1939 r. wyjechał do Wilna, skąd rok później przez Moskwę, Iran, Irak dostał się do Palestyny. Tam został zatrudniony w nasłuchu radiowym w Polskiej Agencji Telegraficznej w Jerozolimie. W 1941 r. zadebiutował tam jako dramaturg sztuką "Kupiec warszawski", w przekładzie hebrajskim.
W 1946 r. Roman Brandstaetter wyjechał do Rzymu, gdzie ożenił się z Reginą Wiktorówną, sekretarką ambasadora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta