Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec partnerstwa

17 grudnia 1994 | Świat | SW

Czy Rosja i Stany Zjednoczone powróciły do otwartej rywalizacji o wpływy w Europie?

Koniec partnerstwa

Sylwester Walczak z Nowego Jorku

"Zawsze były między nami różnice -- powiedział w ostatnią niedzielę o sporach amerykańsko-rosyjskich prezydent USA Bill Clinton -- można się ich spodziewać w stosunkach dwóch wielkich narodów". W tym tygodniu do Moskwy udali się wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore, sekretarz o brony William Perry i pierwszy zastępca sekretarza stanu Strobe Talbott, aby podjąć próbę naprawy nadwerężonych stosunków.

Nic się nie stało?

Przedstawiciele administracji USA mówią oficjalnie, iż nic strasznego się nie stało i że po szczycie w Budapeszcie przywódcy o bu państw wymienili listy, deklarując chęć dalszej współpracy. Według Elaine Sciolino z "New York Timesa" Borys Jelcyn napisał, że Rosja jednak przystąpi do "Partnerstwa dla pokoju". Jeden z u rzędników Białego Domu oznajmił też, że w ciągu kilku miesięcy należy się spodziewać "postępu w sprawie ekspansji NATO", sugerując, że Moskwa wycofa swój sprzeciw, kiedy uzyska od USA odpowiedź na pytanie, jak daleko ta ekspansja się posunie.

Jednocześnie sam prezydent Clinton przyznał, że był rozczarowany postawą Rosjan w Brukseli i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 351

Spis treści
Zamów abonament