Mela Muter -- opowieść o malarce
Mela Muter -- opowieść o malarce
Była utalentowana. Jej obrazy robiły furorę na całym świecie. Podziwiali ją Wyspiański, Chagall, Picasso.
Była piękna. Kochali się w niej najciekawsi mężczyźni tamtych czasów, poeci Staff i Rilke, intelektualista Lefebvre.
Była nieprzeciętna i wybitnie inteligentna. Wśród jej przyjaciół byli: Romain Rolland, Anatol France, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Gino Severini, Henri Matisse.
Kochała życie. Najbardziej lubiła malować prostych ludzi o spracowanych dłoniach.
Z marła opuszczona i zrujnowana w mrocznym atelier-stróżówce mieszczącym się w bramie paryskiego domu przy rue Pascal 40.
Mela Klingsland
Mela Muter, czyli Melania Marya Klingsland u rodziła się w 1876 r. w Warszawie przy ul. Leszno 28 w bogatej rodzinie kupieckiej. Klingslandowie byli zasymilowanymi od wielu pokoleń Żydami, związanymi z polską kulturą i ruchami niepodległościowymi. Mela była dzieckiem chorowitym, dużo rozmyślała i czytała. Prywatni nauczyciele uczyli ją gry na fortepianie i rysunku.
Mela Mutermilch
W wieku 23 lat Melanię wydano za mąż. Ślub odbył się w warszawskiej synagodze na Tłomackiem. Mąż, Michał Mutermilch, pisarz i ceniony krytyk sztuki nie miał nic przeciwko temu, aby młoda żona studiowała malarstwo i rysunek. Akademii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta