Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzje potrzebne i oczywiste

17 grudnia 1994 | Plus Minus | JB

Pięć lat po szoku

Decyzje potrzebne i oczywiste

Z profesorem Janem Winieckim, prezesem Centrum im. Adama Smitha, rozmawia Jan Bazyl Lipszyc

Największa zasługa Leszka Balcerowicza i jego ekipy polega na tym, że latem 1989 roku zdecydowali, że nie należy poprawiać tego, co było i trzeba zmierzać w kierunku kapitalistycznej normalności. To są pana słowa. Czy nadal aktualne?

Z awsze uważałemi uważam, że to jest właśnie ich największa zasługa. Przecież trzeba pamiętać, jaka była sytuacja w 1980 i 81 roku i jak próbowano tę utopię socjalistyczną -- samorząd wytwórców -- odtworzyć w roku 1989 podczas obrad Okrągłego Stołu. Rezultatem była jakaś koszmarna hybryda, którą z aproponowano nam jako gospodarkę, ku której mieliśmy zmierzać.

Jesienią 1989 zaproponowano program tak trwały, że pomimo wielu zygzaków i prób cofania zegara historii, co obserwujemy od roku, zmienić zasadniczy kierunek jest trudno. Owszem, psuć go po kawałku można, ale. ..

Do tego może przejdziemy później. Na czym polegała wielkość propozycji i decyzji podjętych na przełomie lat 1989 i 1990?

Nie jest tak, że raptem tych kilkunastu ludzi, którzy pracowali z Leszkiem Balcerowiczem i on sam, wymyślili coś nowego. Z aproponowali dosyć sprawdzony wariant przechodzenia od gospodarki zwróconej do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 351

Spis treści
Zamów abonament