Wygasanie tradycji
Zwierciadło elit
Wygasanie tradycji
Elity są różne i można je analizować z różnych punktów widzenia. Wydaje się jednak, że szczególnie w ażne jest słowo, język, jakim się one posługują. O poznawczej i etycznej funkcji słowa mówił pan na sesji "Literatura i demokracja".
To jest pytanie nie takie łatwe, bo w końcu istnieją różne rodzaje elit. Są elity polityczne, kulturalne, sportowe. My mamy historyczne tradycje elit kulturalnych. Wydaje się jednak, że tradycje te wygasają obecnie. W dwudziestoleciu międzywojennym szło to jeszcze rozpędem tradycji rozbiorowej, przywiązywano nadal ogromną wagę do o pinii pisarzy, poetów i artystów, także do uczonych -- jako ludzi, którzy przecież przenieśli przez pewien o kres historii poczucie tożsamości i pewien etos. Myślę, że w tej chwili na całym świecie funkcja elit się załamuje, u stępując pola kulturze masowej. Dla mnie symbolem tej kultury, w jej skrajnym wydaniu, jest postać Michaela Jacksona, stanowiącego model pewnego typu, dość przerażający. Mnie się to wydaje z jawiskiem groźnym.
Model ten pokazuje, jak kultura masowa świat spłyca, redukuje i infantylizuje. W nowym wideoklipie "Historia", Jackson wciela się, jak sam mówi, w "wyzwoliciela ludów Europy Wschodniej".
Ten rodzaj kultury koncentruje się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta