Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wygasanie tradycji

17 grudnia 1994 | Plus Minus | AB

Zwierciadło elit

Wygasanie tradycji

Elity są różne i można je analizować z różnych punktów widzenia. Wydaje się jednak, że szczególnie w ażne jest słowo, język, jakim się one posługują. O poznawczej i etycznej funkcji słowa mówił pan na sesji "Literatura i demokracja".

To jest pytanie nie takie łatwe, bo w końcu istnieją różne rodzaje elit. Są elity polityczne, kulturalne, sportowe. My mamy historyczne tradycje elit kulturalnych. Wydaje się jednak, że tradycje te wygasają obecnie. W dwudziestoleciu międzywojennym szło to jeszcze rozpędem tradycji rozbiorowej, przywiązywano nadal ogromną wagę do o pinii pisarzy, poetów i artystów, także do uczonych -- jako ludzi, którzy przecież przenieśli przez pewien o kres historii poczucie tożsamości i pewien etos. Myślę, że w tej chwili na całym świecie funkcja elit się załamuje, u stępując pola kulturze masowej. Dla mnie symbolem tej kultury, w jej skrajnym wydaniu, jest postać Michaela Jacksona, stanowiącego model pewnego typu, dość przerażający. Mnie się to wydaje z jawiskiem groźnym.

Model ten pokazuje, jak kultura masowa świat spłyca, redukuje i infantylizuje. W nowym wideoklipie "Historia", Jackson wciela się, jak sam mówi, w "wyzwoliciela ludów Europy Wschodniej".

Ten rodzaj kultury koncentruje się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 351

Spis treści
Zamów abonament