Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojsko, które nie walczy

21 grudnia 1994 | Gazeta | BS

Szwejk czy legiony -- czy tradycja zwycięży ?

Wojsko, które nie walczy

O wojsku w Czechach mówi się dużo i często. Zasadniczym powodem publicznego z ainteresowania armią jest dążenie Czechów do udziału w NATO. Ale nie tylko. Istotnym i nowym elementem w polistopadowej, demokratycznej rzeczywistości jest fakt, że armia oraz resort o brony stały się dostępne powszechnej kontroli. Wgląd w to, co dzieje się w wojsku, mają posłowie czeskiego parlamentu i środki masowego przekazu. Gdyby nie dociekliwi dziennikarze, co najmniej dwóch z pięciu ministrów obrony po 1989 r. siedziałoby dłużej w swych ministerialnych fotelach.

Europejski standard

Czeska armia, licząca około 100 tysięcy żołnierzy, w swej strukturze organizacyjnej nie odbiega od normy europejskiej. Z zasady jest apolityczna. Naczelnym zwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent państwa. Na wniosek premiera mianuje on ministra obrony. W czeskim rządzie stanowisko to zajmuje osoba cywilna, członek partii wchodzącej w skład koalicji rządzącej. Pierwszym czeskim ministrem o brony, o d czerwca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 354

Spis treści
Zamów abonament