Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się nazywasz

21 grudnia 1994 | Kraj | MU

Polacy używają ponad 400 000 nazwisk

Jak się nazywasz

To, co nie nazwane, nie istnieje -- głosili już starożytni. Podobnego zdania zdają się być ci, którzy "stworzyli" Kaspara Hausera albo -- przykład z naszej rzeczywistości -- Pekosińskiego.

Z aczęło się od imion. Adam znał tylko jedną Ewę. Wzrost zaludnienia spowodował czysto praktyczną konieczność dookreślania. Zaczęły się pojawiać pierwociny współczesnych nazwisk w postaci form odimiennych, na przykład Salomon syn Dawida, które przetrwały do dziś w większości języków. Wystarczy spojrzeć na rosyjskie otczestwa lub skandynawskich Andersonów, Larsonów i i nnych.

Drugim wczesnym sposobem tworzenia zalążków nazwisk były miana odmiejscowe, na przykład Heraklit z Efezu, Demokryt z Abdery, potem Erazm z Rotterdamu itd.

Trzeci typ nazwisk to tzw. przezwiskowe, takie, które pochodzą o d nazwy, znamiennej cechy lub u prawianego zajęcia. Ciekawe, że tego typu przydomki nosili pierwsi polscy królowie: Chrobry, Krzywousty, Łokietek itp. Dopiero w późniejszych wiekach możne rody i szlachta przeszły na nazwiska odmiejscowe, zaś trzeci typ nazwisk stał się charakterystyczny dla niższych stanów. Formy graficzne nazwisk pojawiają się u nas w XV wieku.

Nazwisko dla Polaka jest czymś bardzo ważnym. Stanowi o tożsamości, jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 354

Spis treści
Zamów abonament