Święty Jerzy w ułańskim mundurze
Święty Jerzy w ułańskim mundurze
Wzorowany na Luwrze klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich, którą w 1829 roku ufundował hrabia Edward Raczyński
FOT. M. FORECKI/TAMTAM
Rolę reprezentacyjnego traktu stolicy Wielkopolski odgrywają plac Wolności i Stary Rynek oraz łącząca oba te miejsca ulica Paderewskiego.
Plac Wolności, początkowo zwany Wilhelmowskim, zaprojektowali na początku XIX wieku niemieccy wojskowi. Miały się na nim odbywać parady i pokazy. Oficerowie pruskiej armii chcieli mieć satysfakcję, patrząc na zaczerwienione lica podnieconych panien oglądających nie byle co, bo "musztrę pułku piechoty w szyku rozwiniętym". Ale nie tylko rozmiary placu, zieleń oraz fontanna stanowią o uroku tego miejsca. Północno-zachodni narożnik placu Wolności zajmuje wzorowany na Luwrze klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich, którą w 1829 roku ufundował hrabia Edward Raczyński. W skład bardzo bogatego księgozbioru wchodzi wiele cennych woluminów, które Raczyńscy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta