Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święty Jerzy w ułańskim mundurze

15 lutego 2002 | Moje Podróże | PG
źródło: Nieznane

Poznań Koziołki znalazły się na wieży w XVI wieku. Budowniczy w umowie zastrzegł, że chronometr ma być "zaopatrzony w urządzenia błazeńskie, mianowicie koziołki".

Święty Jerzy w ułańskim mundurze

Wzorowany na Luwrze klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich, którą w 1829 roku ufundował hrabia Edward Raczyński

FOT. M. FORECKI/TAMTAM

Rolę reprezentacyjnego traktu stolicy Wielkopolski odgrywają plac Wolności i Stary Rynek oraz łącząca oba te miejsca ulica Paderewskiego.

Plac Wolności, początkowo zwany Wilhelmowskim, zaprojektowali na początku XIX wieku niemieccy wojskowi. Miały się na nim odbywać parady i pokazy. Oficerowie pruskiej armii chcieli mieć satysfakcję, patrząc na zaczerwienione lica podnieconych panien oglądających nie byle co, bo "musztrę pułku piechoty w szyku rozwiniętym". Ale nie tylko rozmiary placu, zieleń oraz fontanna stanowią o uroku tego miejsca. Północno-zachodni narożnik placu Wolności zajmuje wzorowany na Luwrze klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich, którą w 1829 roku ufundował hrabia Edward Raczyński. W skład bardzo bogatego księgozbioru wchodzi wiele cennych woluminów, które Raczyńscy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2546

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Fotoreportaż

Zamów abonament