Jaka ma być polityka transportowa
Transport
Wobec wyzwań integracji i globalizacji
Jaka ma być polityka transportowa
Jest paradoksem naszych czasów, że próbując odrobić ogromne zapóźnienia w rozwoju infrastruktury transportowej, możemy popełnić poważne błędy. Chodzi o koncentrację wysiłków na niewłaściwych kierunkach i priorytetach inwestycyjnych oraz o nieodpowiednie wykorzystanie mechanizmów rynkowych. Może to spowodować, że długi i kosztowny proces modernizacji infrastruktury będzie droższy niż być powinien, a ceny i jakość usług transportowych będą raczej ograniczały, niż poprawiały konkurencyjną pozycję gospodarki.
Punktem wyjścia do podjęcia decyzji powinna być więc trafna, spójna i społecznie akceptowalna polityka transportowa. Aby ją sformułować, trzeba rozstrzygnąć kilka zasadniczych dylematów i słabości tkwiących w dotychczasowym sposobie postrzegania tych problemów. Można je sprowadzić do pięciu następujących kwestii.
Są tylko dokumenty
To, że powstały dokumenty o takim lub zbliżonym tytule, nie oznacza jeszcze, że taka długookresowa, wewnętrznie spójna i akceptowalna koncepcja funkcjonowania i rozwoju transportu w Polsce istnieje. Po pierwsze, nie można zakładać, że dysponując określonymi dokumentami, wycinkowymi programami i cząstkowymi strategiami rozwoju (jak ostatni program rządowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta