Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnikliwie i szybko

15 lutego 2002 | Prawo | JP
źródło: Nieznane

Kontrola podatkowa i kontrola skarbowa

Wnikliwie i szybko

RYS. DARIUSZ PIETRZAK

JANUSZ PATER, IWONA PATER

Przedsiębiorcy często skarżą się na nieskoordynowane kontrole, utrudniające firmom normalną pracę. Przykłady z życia, opisywane szeroko w prasie, dowodzą, że zarzuty są słuszne. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są wadliwe przepisy prawa.

Chodzi zwłaszcza o kontrole skarbowe prowadzone przez inspektorów z urzędów kontroli skarbowej, w mniejszym stopniu - o aparat kontrolny z urzędów skarbowych.

Uprawnienia i obowiązki aparatu kontrolnego wynikają przede wszystkim z przepisów dwóch ustaw: z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.; dalej - ordynacja); z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 1999 r. nr 54, poz. 572 ze zm.; dalej - uks).

Termin jak guma

Zgodnie z przepisami działu VI ordynacji kontrolę podatkową podejmuje się z urzędu. Może być prowadzona na podstawie imiennego upoważnienia, które określa również jej zakres. Przepis art. 283 nie określa jednak jej terminu. Dopiero art. 290 precyzuje formę dokumentowania przebiegu kontroli oraz elementy, które powinien zawierać protokół kontroli (w tym m.in. czas kontroli - &secy; 2 pkt 4). Protokół kontroli jest więc tylko zapisem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2546

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Fotoreportaż

Zamów abonament