Kryzys wymusza bankructwaSądy są przytłoczone sprawami upadłościowymi
Kryzys wymusza bankructwa
Komentarz: Upadłości będzie więcej
Do polskich sądów z roku na rok trafia coraz więcej wniosków o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstw. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza spowodowała bankructwa wielu nieefektywnych firm. Kryzys jednak dotknął też tych, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w łańcuszku nieściągalnych zobowiązań.
Liczba spraw upadłościowych trafiających do sądów rośnie wraz z kryzysem gospodarczym. Są one coraz bardziej złożone, a niedoinwestowany wymiar sprawiedliwości ma coraz więcej kłopotów z ich rozpatrywaniem.
Według Biura ds. Wydawania "Monitora Sądowego i Gospodarczego", w 1999 r. sądy wydały w Polsce 716 decyzji o upadłości (tyle ukazało się ogłoszeń w tej sprawie). W 2000 r. liczba ta wzrosła do 910, a rok później o kolejne 30 proc. Dane te są niekompletne, ponieważ spora część firm ciągle nie respektuje wymogu publikacji decyzji o upadłości.
Myląca statystyka
Znaczny przyrost spraw upadłościowych potwierdzają statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości. Liczba takich spraw trafiających do sądów rośnie systematycznie od 1998 r., czyli od kryzysu rosyjskiego. W pierwszej połowie 2001 r. do sądów wpłynęło kolejnych 2861 spraw, o 43 proc. więcej niż w I półroczu 2000 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta