Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 15.02.02

15 lutego 2002 | Prawo | DP

Rzeczpospolita Czytelników

  • Prawo spadkowe
  • Prawo konsumenckie
  • Prawo celne

    Prawo spadkowe

    Mam dwoje dzieci i tylko jedną wnuczkę. Tak się składa, że bezdzietnemu synowi wiedzie się znakomicie. Córka jest rozwiedziona. Zamierzam mojej dorosłej już wnuczce, a jej córce, darować kawalerkę, którą kupiłam w Warszawie 3 lata temu i na razie wynajmuję. Nie chciałabym, żeby po mojej śmierci w razie podziału majątku (zostawię dom pod Warszawą, który sama otrzymałam w spadku, oraz prawdopodobnie pewien pakiet akcji) córka musiała rozliczać się z tej darowizny z bratem. Czy jest jakiś sposób, bym za życia mogła zdjąć z niej to obciążenie?

    Izabela Lewandowska:

    W tej konkretnej sytuacji nie musi Pani podejmować żadnych działań, by spełniła się Pani wola. Pod jednym wszakże warunkiem, o którym trzeba wspomnieć, że nie przeżyje Pani córki. Nie ma bowiem przy dziale spadku, jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu, a spadek dzielą między siebie jako spadkobiercy ustawowi (tj. dziedziczący automatycznie wedle reguł ustalonych w prawie spadkowym) jego dzieci i ewentualnie małżonek, obowiązku zaliczania przez

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2546

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Fotoreportaż

Zamów abonament